Tips og triks – fargelegging for kortlagere
Et av de spørsmålene jeg får oftest når det gjelder fargelegging, er hvilket blekk man skal bruke. Og det er det ikke nødvendigvis et enkelt svar på. Det kommer nemlig an på hva du vil fargelegge med, og hvilket uttrykk du ønsker å oppnå. Det er mye som skal stemme for at resultatet skal bli bra, og et godt utgangspunkt er at blekk, farger og papir snakker samme språk. I dette innlegget har jeg derfor samlet mine beste tips til deg som synes dette er litt vanskelig, eller aldri har fått en ordentlig innføring.
Innlegget er oppdatert 10.02.2026
Det finnes utallige fargeleggingsmedium, og for oss kortlagere er det to hovedgrupper – vannbaserte medium og alkoholbaserte medium. I tillegg til klassiske fargeblyanter, som jeg ikke tar for meg her.
Vannbaserte medium
ZIG Clean Color Real Brush tusjer er et av de mest populære mediumene for oss kortlagere, og er godt egnet for nybegynnere. Det finnes en tilhørende blender som gjør det enkelt å trekke fargene ut mot hvitt, og fargene kan i tillegg blendes med hverandre. De har en tynn og spiss penseltupp, slik at du med litt øvelse klarer å tegne veldig tynne streker (godt egnet til å illustrere hårstrå). Jeg har laget et digitalt grunnkurs som du får kjøpt i nettbutikken, der jeg tar for meg alt fra grunnleggende teknikker og skyggelære, til steg for steg fargelegging av et motiv. Kurset kan du se i din egen stue så mange ganger du vil, og jeg har fått fantastisk bra tilbakemelding på det!
Distress Ink er et annet alternativ, og finnes som refill og stempelputer. De gamle tusjene har gått ut av produksjon, men det finnes mange alternativer på markedet, og så lenge produktene er vannbaserte kan de brukes om hverandre på samme motiv. Dersom du bruker puter til fargelegging kan du stemple de på et egnet underlag, og plukke opp fargen med en pensel eller vannpensel. Jeg foretrekker å bruke en vanlig pensel, for det er vanskeligere å kontrollere mengden vann som kommer ut av en vannpensel.
Akvarellmaling er et tredje alternativ, der fargene kan ha ulike egenskaper avhengig av pigmentet som er brukt for å skape fargen. Dette gjør det litt vanskeligere å kontrollere resultatet, og jeg anbefaler det helst til deg som har litt erfaring med fargelegging fra før. Fordelen med akvarellmaling er at man kan skape flotte bakgrunner, og at farger av god kvalitet er fargeekte og ikke falmer over tid. Om du har lyst til å lese mer om fargelegging med akvarellmaling så har jeg skrevet et lite innlegg om det her.

Blekk
Når du skal fargelegge med vannfarger er det to ting som er veldig viktig. Papiret må være tykt og tåle vann, og blekket du stempler med må være vannfast. Jeg foretrekker VersaFine Onyx Black. Den tørker fort, slik at du kan starte å fargelegge med en gang. Om du er flink til å tegne kan du lage dine egne motiv med en vannfast penn.
Papir
Akvarellpapir finnes i mange ulike kvaliteter, tykkelser og teksturer, og er det papiret som egner seg best når du skal fargelegge med vann. Jeg anbefaler papir som har en tykkelse på 300 gsm (g/m2). Om du lager egne konvolutter til fargelegging kan du bruke 200 gsm tykkelse, da det er lettere å brette. Det er en fordel å bruke en stempelplattform når du skal stemple på akvarellpapir, slik at du kan stemple flere ganger over hverandre ved behov.
Til fargelegging av motiv anbefaler jeg Canson Montval i 300 gsm tykkelse. Papiret er laget av cellulose, og har en glatt overflate som gjør det enkelt å stemple på. Papiret tåler mye bearbeiding, og resultatet blir jevnt og fint. Veldig nybegynnervennlig!
Til bakgrunner liker jeg å bruke grovere akvarellpapir, som f.eks. Arches Rough. Dette papiret egner seg ikke til stempling på grunn av den grove teksturen, men jeg har av og til brukt det til no-lines teknikken, der linjene ikke vises etterpå. Papiret er laget av bomullsfiber, som gir høyere kvalitet (og pris) enn papir som er laget av cellulose. Et alternativ til dette papiret er Fabriano Artistico Extra White, som har en litt glattere overflate, og dermed fint kan brukes til både bakgrunner og motiv. Til metalliske vannfarger er det fint å male på sort akvarellpapir.
Et annet populært alternativ er Strathmore Bristol Smooth. Dette papiret er superglatt, men tåler ikke like mye bearbeiding og vann før overflaten blir skadet. Fargene flyter mer på overflaten, og er lette å trekke utover. Resultatet blir derimot litt blassere enn på akvarellpapir, og jeg synes også at det ikke blir like jevnt.
Fordeler/ulemper med vannbaserte medium
- Prisgunstig (du kommer langt med få farger og vann)
- Krever lite lagringsplass
- Lett å ta med seg
- Papiret kan være relativt dyrt
Alkoholbaserte tusjer
Det finnes mange ulike alkoholbaserte tusjer, og jeg har erfaring med ProMarker og Copic. Tusjene inneholder alkohol/ etanol som fordamper når blekket tørker, og tusjene kan ha ulike tupper. Copic finnes i 358 farger, og kommer også som refill. Jeg fargelegger med Copic Sketch som har en bred tupp (chisel tip) og en fleksibel tupp (brush tip).
Blekk
Med alkoholbaserte tusjer må blekket til motivet være vannbasert for å unngå at alkoholen i tusjene løser opp fargen på blekket. Det finnes også noen nyere stempelputer som kan brukes til både vannbaserte medium og til alkoholbaserte tusjer, men jeg synes disse tørker for sakte. Jeg anbefaler derfor Memento fra Tsukineko til alkoholbaserte tusjer. Dette tørker raskt, og du trenger heller ikke å varmebehandle blekket før du starter å fargelegge motivet. Dersom du ønsker å embosse motivet ditt må du kun bruke klart embossingpulver (alkoholen vil også løse opp fargen i pulveret).
Papir
Til alkoholbaserte tusjer er det viktig å ha et papir som kan holde godt på blekket, slik at det ikke blør ut over strekene på motivet. I tillegg bør det være hardpresset med en glatt overflate, slik at det ikke avgir fiber på tusjen når du blender. Da kan du få dårligere resultat over tid.

Jeg bruker Perfect Colouring Paper som er 250 gsm. Dette papiret holder godt på fargen, og du kan tilføre mye blekk før fargene blør på papiret. Papiret er kritthvitt, og oppleves som litt kaldt. Et alternativ jeg bruker mye er Neenah Classic Crest Solar White. Neenah er tykkere enn Perfect Colouring Paper, men tåler ikke like mye blekk før fargene blør og går utenfor strekene på motivet ditt. Jeg bruker likevel ofte Neenah til små motiv, for hvitfargen i papiret er mye varmere, og i mine øyne mye finere. Jeg bruker også Neenah som kortbase, og motiv og kartong vil da automatisk passe sammen. Til motiv som krever mye blekk bruker jeg Perfect Colouring Paper.
Fordeler/ulemper
- Kan fargelegge digitale motiv som printes på en blekkskriver
- Gir klare, intense og dype farger
- Finnes egne blendere som fungerer som viskelær (brukes ikke til å blende sammen fargene)
- Relativt kostbart (du trenger flere tusjer få å få ulike nyanser av fargen)
Oppsummering
Nedenfor følger en liten oversikt over forslag til produkter som er å få kjøpt i Norge, og som kan kombineres uten at sluttresultatet ødelegges av papiret eller blekket. Det finnes nok helt sikkert andre alternativer også, og hvis du har noen hjemme anbefaler jeg at du tester de du har.

Vannbaserte farger
Alternativer:
- Akvarellmaling
- Zig Clean Color Real Brush
- Distress Ink (stempelputer eller refill)
- Tombow Dual Brush Pen
- Ecoline Brush Pen
- Sakura Koi Color Brush
Blekk (vannfast):
- Tsukineko – VersaFine
- Tsukineko – Staz On
- Ranger – Archival Ink
Blekk (no-lines):
- Hero Arts – Contour Ink
- Distress Ink – Antique Linen
- Ink on 3 – Fadeout Ink
Papir:
- Canson Montval (cold pressed/middels glatt)
- Arches (rough/ru)
- Fabriano Artistico Extra White (hot pressed/glatt)
- Van Gogh (svart, middels glatt)
- Distress Watercolor paper
- Strathmore Bristol Smooth (bruk lite vann)
Alkoholbaserte farger
Alternativer:
- Copic
- ProMarker
- Spectrum Noir
- Touch Twin Brush Marker
Blekk:
Blekk (no-lines):
- Hero Arts – Contour Ink
- Distress Ink – Antique Linen
- Ink on 3 – Fadeout Ink
Papir:
- Perfect Colouring Paper
- Neenah Classic Crest Solar White
Om du har hengt med helt hit, så håper jeg innlegget ga deg nyttig informasjon som kan komme godt med på veien videre. Det er vel det kjedeligste innlegget jeg har skrevet hittil, og jeg lover å komme tilbake med mer spennende innhold om ikke så lenge. Til da får dere ha en frisk og fin uke. Endelig kom kulden og snøen!
Da håper jeg du har fått litt kreativt påfyll og gode tips. Ha en fortsatt fin og kreativ tirsdag!
– Kreativ hilsen fra




